Home Genel Uzmanlar uyardı: Toplu taşımada yaşlılara yer vermeyin

Uzmanlar uyardı: Toplu taşımada yaşlılara yer vermeyin

2 min read
0
0
166

Hürriyet’in aktardığına göre İngiltere’nin Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Sir Muir Gray, yaşlıların günde 10 dakika yürümeye gayret etmesini belirtirken yaşlıların yakınlarına asansöre binmek yerine onları merdiven çıkmak konusunda yüreklendirmelerini tavsiye ediyor.

‘YAŞLILARA YER VERİRKEN 2 KEZ DÜŞÜNÜN’

İngiliz The Sun gazetesine demeç veren Gray, “Yaş aldıkça hareketsizliği değil bedensel aktiviteyi arttırmalıyız. Ailenizin yaşlılarını asansöre binmeye değil, merdiven çıkmaya teşvik edin” dedi. Gray sözlerini şöyle sürdürdü: “Metro ya da otobüste yaşlı birine yer verirken iki kez düşünün. Ayakta durmak onlar için harika bir egzersiz.”

The British Medical Journal’de (İngiliz Tıp Dergisi) yayınlanan yeni bir makalede, “Yaşlı insanları aktif tutmaya teşvik edecek her türlü toplu çaba, onların daha bağımsız şekilde yaşamalarına ve sosyal hizmetlere daha az ihtiyaç duymalarına yardımcı olacaktır” denildi.

‘HAREKET AZALINCA SOSYAL HİZMETLER İHTİYACI ARTIYOR’

Makaleye konu olan raporda, zindeliğin yitirilmesinin yaşlılığın bir sonucu olarak görüldüğü ancak bunun tam tersinin geçerli olduğu belirtildi. Uzmanlar, hareketin azalmasının sosyal hizmetlere duyulan ihtiyacı arttırdığı görüşünde.

Araştırmalar, orta yaşlı ve yaşlı insanların düzenli egzersizlerle bedensel olarak en az 10 yaş gençleşeceğini ortaya koyuyor. Formda olmanın bilişsel becerileri arttırarak bunama riskini azalttığı da biliniyor.

Load More Related Articles
Load More By oxygen
  • İzmir web tasarım | İzmir Seo Hizmetleri

    Günümüz şartlarında internet ortamı tartışılmasız bir önem taşımaktadır. Web sitesiniz ise…
  • Kendinizi nasıl ifade ediyorsunuz?

    İnsan, düşünebilmesi ve düşündüğünü dile getirebilmesi yönünden diğer canlılardan farklıla…
Load More In Genel

Bir Cevap Yazın

Check Also

Ben bireyim! En fazla 80 yıl yaşayacağım bu dünyaya senin için çalışmaya gelmedim!

Merhaba, sayın okuyan devlet nedir? Neden kutsaldır? Devlet ne için vardır? Devleti meşru …