Home Dilime Düşenler Jeep Grand Cherokee ZJ

Jeep Grand Cherokee ZJ

14 min read
0
0
141

Merhabalar alacak olanlara merak edenlere yardımcı olabileceğini düşündüğümden elimden geldiğince detaylı bir şekilde 1 yıla yakın 170 bin mil’de kullandığım 1997 otomatik vites (makyajlı) Grand cherokee Zj kasayı sizlere tanıtmak istiyorum.

Bu tip araçları satın alınırken, boyası yada değişeni olup olmamasının bir önemi yoktur geçen sene yıl başında bu aracı alırken, motor,şanzıman ve karasörünü kontrol ettirdikten sonra satın aldım. Zira Kasa çok diri ve sağlam duruyordu. alır almaz ufak tefek boya işlemleriyle kasayı yeniledim. Bakımları yeni olduğu için hiç birşey yapmadım.

İç Mekan
İç mekanda ağırlıklı olarak yumuşak kaliteli bir malzeme kullanılmıştı. Torpido ve yakın çevresi sert plastik ile kaplıydı. Sert diyerek hakkını yemeyeyim bozuk yollarda hiç ses olmuyordu.İçi büyük sayılabilecek ve sabit büyük bir kol dayaması mevcut. Aynı şekilde arkada da kol dayama var. Koltukları oldukça rahattı. Yan masabak destekleri olmadığı için jeepe binenler zorlanıyor, mutlaka yan basamak yapılmalı. Aracın için timsah derisi siyah koltuklar ile kaplanmış dışıda siyah olunca içerisi ferah olmuyor ama çok rahat bir oturuş pozisyonu olup, çevreye yüksek oranda hakimsiniz.1.95 boyundaki yakınım rahatlıkla koltukları ayarlayıp aracı kullanabiliyor aynı zamanda arka kısımda yolculuk yaparken hiç bir sorun yaşamıyor. Kısa boylular için ise bu durum tam tersi oluyor ön koltuklarda yolculuk ve aracı sürmek zorlaşıyor.

Güvenlik Yol Tutuşu
Bu araçların güvenliği tüm dünyada ıspatlanmış ve kanıtlanmıştır, yazan bu aracın güvenliğini direksiyone geçince anlıyorsunuz, ondandırki yolda gören çoğu araçlar yol verir, yada kenara çekilir, böyle bir güzel artısı vardır. Sürerken kendinizi tankta gidiyormuş gibi hissedersiniz ve o ağırlığı pedallara geçince hissedersiniz zira büyük ve ağırlığı olan kaportası kalın bir araç.

Motor & Şanzıman
Bu araçlar amerikan piyasına göre üretilmiş ve oradaki kullanıcılara göre tasarlanmış dizayn edilmiş o nedenle büyük motor ve büyük kasa tercih edilmiş. Amerikada yaşamadığımız için buradaki yakıt giderlerini ve vergi masrafalrını düşünerek alınması gereken bir araç. Sıralı sistem 6 silindir motora sahip ve 186 Beygir güç üretmekte olan bu araç 300 tork gücündedir. Motor bakımları ve masrafları v6 veya v8 modellerinde masraflı ve zordur ustasınıda bulmak meseledir. Fakat sıralı sistem olan bu kasalarda bir bmw 5.28 deki motor masrafı neyse bu araç içinde odur. 2 çeşit şanzıman vardır, bir arazi şanzımanı ve normal 4L modu olmak üzere, karda kışta,ağır engebeli yollarda ağır takviye vitesiyle imkansızları başarıyor bu araçlar. Bu sağlamlıkta arabayı normal otoyollarda ve şehir içinde bozmak imkansız sayılır. Araziye girmedikçe masrafınız rutin olacaktır.

Yol Tutuş & Fren
Orjinal araçlarda yol tutuşu yerinde olan bu araçlar, süspansiyon yumuşak olduğu için konfor ön planda tutulmuş, oynanmış yükseltilmiş sağı solu değiştirilmiş modellerde rüzgara göre, yüksek hızlarda güvensizlik yaratabilir ve virajlarda savrulma hissi yaratır. O nedenle yol tutuşundan tam bir performans almak istiyorsanız, doğru markanın kitleri ile ve doğru lastik ölçüleri ile aracınızı modifiye ettirin yükseltme işinide abartmayın standartın biraz üzerinde orta sertlikte yaptırırsanız hiç bir sorun olmuyor. Frenler ise ilk başta zayıf gelebilir, fren basma mesafesinin uzunluğu ve frenin yumuşak oluşundan dolayı alışında hiç bir sorun kalmıyor kontrol tamamen sizde.

Kendi gözümden Jeep grand cherokee.
Ben büyük kasa araçları sevdiğim için daha önce 5 metre 20 cm bir araç kullanıyordum llincoln navigator den biraz daha büyük bir araçtır mercedes w140’lar. İstanbulda hiç sorun yaşamıyorum ama bu biraz tecrübe biraz pratik alışmaya bağlı.

Arıza çok fazla yapmaz bir kere alıp adam akıllı masraf yapacaksınız a’den z ye herşeyini değiştirip ayarlayın daha sonra bu aracı asfalta bozamazsınız. Mesela enjektörleri ben değiştirdim tanesi 300 tl. Direksiyon pompası orjinali 1500 tl, sıralı 6 silindir modellerinde motor yaptırmak normal binek araçlar kadar masraf çıkartır sana ama v6 v8 modellerde altından kalkamazsın. Örnek şanzıman arızanmı var hiç korkmayacaksın şanzımanı 450 tl söktürüp, oto saniyede şanzıman tamircisi bir usta bulacaksın tamirini ona artık 1000 tlmi olur 1500 tl mi olur yaptırıp, getirip söktürdüğün ustana tekrar taktıracaksın o korkulan şanzıman arızası 2,000 tl geçmiyor.
Ağır Bakımları yüksek km araçlar için söylüyorum 10 bin km de bir 1200-1500 tl.dir
100 km lpg ile 45 tl ye gidiyorum. Sakin kullanım şehir içi

4000 bin motor 6 slindir 186 beygir bir araç, gaza dokununca arkaya yapışıyorsunuz

İçi geniş, 97 model araçta ufacık deformasyon eskime yıpranma yok, şuan yeni çıkan araçlardaki özellikler mevcut.

Sevmediğim şey benim aracım 10cm yüksek aşırı rüzgarda denge problemi var, yüksek hız yapamıyorsun, kısa zamanda 5 cm olarak ayarlatacağım makbulu buymuş.

Bu araçları tavsiye ederim fakat 4.0 motor olupta 4×2 seçeneğide mevcutsa kaçırmam Diğerlerini hem yürütme açısından hemde yakıt vergi açısından tavsiye etmem

Kısaca keyfine düşkün, sürüş dinamikliği olan yerden yüksek, tüm gözler bende olsun. Arabadan keyif almak istiyorsan tavsiye ederim. normal binek araçtan biraz fazla masrafı olacak sana yakıt ve bakım konusunda onuda karşılayacak bütçen varsa bu aracı alabilirsin, Yıllık vergisi 1000 tl, trafik sigortası 1,000 tl kasko yapılabiliyor model eski olsa bile oda 1500 tl veya biraz üzeri

2.2 Ton ağırlığı var büyük ve geniş araç heybetli gözler üzerinde her yerde sorular gelir. Bu araçların 4.0 olan modelleri tutulandır ZJ kasa için diyorum onlarında piyasası diğerlerinden fazladır o yüzden verilecek en fazla rakam 35 bin tl diyorum. Alır 5-6 da öyle sen masraf yaparsın. Satılması çok zor değil çokta kolay değil ama bugün malum siteye baktığımızda bu kasadan 248 ilan görülüyor ve çok hareketli geçiyor hergün yeni ilan mutlaka geliyor, haftada bir iki ilan kalkıyor takiplerim sonucu söylüyorum. Şimdi polo aracı şuan 1000 kişi arıyor bakıyordur, bu aracı şuan tüm türkiyede 10 kişi arıyordur bakıyordur. Ben nerde tutulmayan nerde çirkin cins araba var hepsini alıp çok rahatta sattım her malın alıcısı var. ama çevrene bakarak hareket edeceksen bu araçlar size göre değil almadan satmayı düşünmeyi bırakmak lazım

Yakıt tüketimi Kışın 60 kuruş lpg de yazında 40 kuruş max 50 kuruş geçmiyor, uzun yolda ise yol bilgiayarı anlık litre ortalaması 8-9 litre gösteriyor. ve uzun yolda normal dizel araç gibi yakıyor. Şehir içinde dur kalk 2 tondan fazla ağırlığı olduğu için fazla yakıyor. Bazı krikoler kaldırmıyor aracı.
Ben aracı aldığımdan beri şuana kadar 10,000 tl masraf yaptım. Tabi çoğu keyfi harcama oldu.

Grand Cherokee ZJ resimleri

f

Load More Related Articles
Load More By oxygen
Load More In Dilime Düşenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Uzmanlar uyardı: Toplu taşımada yaşlılara yer vermeyin

Hürriyet’in aktardığına göre İngiltere’nin Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Sir Muir Gr…