Home Dilime Düşenler İstanbulu Yaşamakmı? İstanbul’da yaşamakmı

İstanbulu Yaşamakmı? İstanbul’da yaşamakmı

8 min read
0
0
124

Merhaba sevgili ziyaretçiler, bu gece dilime düşenlerde. Bu istanbulun ne çok stresi ne çok derdi var. yaklaşık 4 yıldır istanbuldayım, sabahları alarm ile uyanıp bu hayat nasıl böyle devam edebilir diye düşünmeden edemiyorum. Ben buraya keyfimden mi geldim yoksa şartlarmı bunu gerektirdi. Kısa bir kendimi sorguladıktan sonra herkes gibi işe koyulmak üzere yola çıkıyorum, akşama kadar iş yerinde emeğimi satıyorum hayatımdan özügrülüğümden ödün vererek hayatı kazanmaya çalışıyorum. Herkes gibi bende mecburum, istanbulda yaşamaya mahkum kalmışım.

Düşününce istanbuldasın herşey istanbulda, opera burada, kültür sanat burada, festivaller,spor musakabaları burada ama sorsanız kaçımız kaç kere gidebildik?  4 senedir istanbuldayım kaç kere operaya gittim,kaç tane festivale katılabildim. İstanbulun içinde yaşarken zaten gitmek istemiyorsun, örneğin trafiğemi takılacaksın, sinema saatleri uyuyormu? hepsini geçtim paran varmı, yetiyormu. bir kere istanbulda yaşamanın zaten bir maliyeti var , belkide sadece hayatını idame ettiriyorsun, bunun dışında herşey extraya giriyor. Enerjin yetiyorsa paran yetmiyor. belki paran yettiği zaman enerjin,modun olmuyor. istanbulda herşey var, bu bir motivasyon kaynağı.

İn, çık, kalabalık, metrolar havasız. Ben şanslı bir insanım metro veya metrobüs kullanmıyorum. Kullandığım vakit 4 durak sonra nasıl ineceğimi düşünmüştüm. Kapıya yakın olsam insanlar binemiyor, onu düşünüyorsun bu bile komik ama kafanda hepsi birer stres yani,bir tek benmiyim bunları yaşayan tabiki hayır  herkesin sıkıntısı var, bir insan ortalama 100 dk istanbulda trafikte geçiriyor. Metrobüs diye bir icat var ondan hiç bahsetmeyim ben bindiğim zaman psikolojim bozuluyor, kendimi kaybediyorum zaten onun için idmanlı olman gerekiyor. Ben zaten istanbulda yaşayıpta bir yerden bir yere gidecek olupta metrobüse binecek insana acı bir gülümseme ile bakıyorum. Başka bir yerde başka bir toplu taşıma aracına binmek gibi birşey değil. sahip olduğun kişiliğinden ödün veriyorsun yoksa binemzsin.

Zaten tek vaısata ile işine giden insan tanımıyorum, minimun 2 vaısa oluyor. Ben orta halli bir yerde oturuyorum verdiğim kira bu yıl 1,000 TL faturalarım felan benim sokağa adım atmam 1700 tl demek asgari ücretli insanlar sanki hep kenar mahallede yaşayan,gecekondu kirası ödeyen çoçukları ayaklarında lastik ayakkabı, bu şekilde tasvir edilir ama bu değil. İstanbul’da iki tane üç yine bu şekilde ülkenin aydınlık genç yüzleri birlikte kalıyorlar, ev tutuyorlar. Yada bir hanede 3-4 kişi asgari ücretle çalışıyorlar. Memleketlerinde iş bulamamışlar, ailesinin eline bakmaktan sıkılmışlar. Mecbur kalmışlar, ama hiç bir şeyin karşılığı hayal ettikleri gibi değil. kendilerine ev tutamıyorlar hatta evlenemiyorlar. İstanbulda dışarı çıkma planı yapıyorsun, arkadaşlarınla, dostlarında veya eşinle dostunla dışarı çıkıyorsun. bir plan var ,fakat dedik pahalı herşey pahalı içmeye gideceksin pahalı bu sefer kendine alterntif planlar yaratıyorsun kamuya açık, ortak kullanım alanları ücetsiz sahiller ,parklar,bahçeler… bir gidiyorsun bir sürü insan keyifmi çıkartacan herkesle birlikte çıkarman lazım güneşmi alacaksın havamı alacaksın herkesle beraber, niye? heryer insan şöyle bir durum var yer kalmadı park kalmadı bahçe kalmadı, oraya bir tane kapı çekmişler. ney? giriş ücretli. ne oldu busefer, mekana gitmeyim para harcamayım noldu, bahçeye gittin giriş ücretli, daha önce marmara denizini hiç görmemiş insan tanıdım, bunun gibi bir sürü emekçi insan var istanbulda.

istanbulun yükünü çekiyor, istanbulu istanbul yapan bu insanlar aslında ama yoklar. istanbulun hiç bir avantajından faydalanamıyorlar, daha çok onlar dejavantajını çözmekle meşguller. Bu şekilde yaşayan insanların çoğu istanbulu terk etmeyi bekliyor, tüm planları buna  yönelik. Ben istanbulda yaşayan biri olarak utanarak diyorumki istiklale çıkmayalım. Niye? e heryer inşaat, yolun ortasını kazmışlar, ağaçları kesmişler, giden insan kalitesini düşürmüşler. Misal istanbul ingilizlerin olsaydı yada fransızların böylemi olurdu, yoksa hak ettiği noktaya  gelirmiydi, kimimiz bunu farkında kimimiz bunu düşünecek hali yok, kimiziz bundan faydalanıyor, istanbul gözümüzün önünde eriyen bir şehir, kimse kafasını kuma gömmesin hepimiz bunu biliyoruz. sıfır arabalara uygulanan ötv zamları bu kadar yüksek olmasaydı istanbulda zaten adım atacak yer kalmazdı, hükümetin bu politikasını seviyorum. hatta kdvyi %50 yapsınlar , şimdilik hoşça kalın. saygı ve sevgilerimle

Load More Related Articles
Load More By oxygen
Load More In Dilime Düşenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Uzmanlar uyardı: Toplu taşımada yaşlılara yer vermeyin

Hürriyet’in aktardığına göre İngiltere’nin Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Sir Muir Gr…