Home Vay Be Dedim Estonya Vatandaşı Olmak

Estonya Vatandaşı Olmak

2 min read
0
0
60

Bu gece vaybe dediklerim arasında gazete arka sayfalarında okuduğum bir haberi getireceğim düzensiz blog’da. Bildiğiniz üzere ülkemizde aşırı vergi sistemine maruz kalan firmalar çareyi yurt dışı menşei çalışmakta buluyor. Bunun bir benzeride estonyada ortaya çıktı.

Estonya son dönemde bilişime yaptığı yatırım ile sürekli gündemde. Estonya iki buçuk yıl önce “e-vatandaşlık” adı verilen bir uygulama başlatmış ve yatırımcılar aldıkları dijital kimlik kartı ile uzaktan tüm bankacılık ve şirket kayıt işlemlerini yapabilir hale gelmişti. İnternet sitesi üzerinden form doldurup, kart bedelini ödeyen herkes Estonya’da şirket kurabilir hale gelirken, 22 binden fazla kişi programa kayıt oldu. Bu kartlar ile oturduğunuz yerden Estonya merkezli kurulan şirketler ise vergiden muaf olduğu için ciddi avantaja sahipler.

Tezgahını vatandaşının sırtına vurduğu ağır vergi sistemi ile döndüren bizim gibi ülkeler ise bu gelişmeleri burun bükerek izleyedursun, Estonya’nın yeni silahı “Estcoin” ile tanışmaya hazır olsunlar. Elektronik para hamlesi ile Estonya, yatırımcısının elde ettiği karı ülkelerine sokmalarını oldukça kolaylaştıracak imkanlar sunmak üzerine geliştiriliyor. Devlet alacaklarını kendi elektronik para birimi ile almayı hedefliyor, ülke içinde de bu paranın kullanıma açılması planlanıyor.

Çağımızın savaşı ne top ne tüfek nede uçaksavarlardır. Teknolojiyi değerlendirip kullanan ülkelerin geleceğidir.

Load More Related Articles
Load More By oxygen
  • asyarehberi

    Asya Rehberi isimli siteyi tanıyınca vaybe dedim. Dünyayı gezmişler ve ne kadar yaşanışlık…
Load More In Vay Be Dedim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

İnsan beyni çok ilginç bir makine

İnsan beyni çok ilginç bir makine, ne yüklersen onu geri veriyor. Ne istesen onu alıyorsun…